Albinizm ya da akşınlık, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinizm renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler, deri, saçlar ve bedenin diğer bölümlerini etkileyebilir. Akvaryum balıklarında da sık olarak albinizm görülmektedir.

Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte görülebilir. Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda çok hızlı etki eder ve fazla güneş altında bulunmaları ölümle bile sonuçlanabilir.Albinizmin Çeşitleri


Tam Albino, yaban hayvanlarında çok ender görülür; sebebi albino hayvanların doğal ortamlarına uyum sağlamak için renklere sahip olmamalarıdır. Renklerden yoksun hayvanlar kamufle olamadığından çok kolay görülürler ve sürekli olarak hedeftirler. Dolayısıyla çok azı yetişkinliğe erişebilir.

Kısmi Albino, çok daha az zararlıdır ve deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz izler halinde görülür. Kısmi Albino yani bedenin yalnızca bazı alanlarında melanin pigmentinin bulunmaması hali "vitiligo" olarak adlandırılır.

Ayrıca albinoluk halk dilinde abraşlık olarakta adlandırılmaktadır.

 


İnsanlarda Albinizmin Sosyal Etkileri


Albinizm hastalığı sosyal ve kültürel açıdan da farklı toplumlarda farklı yorumlara neden olmaktadır. Örneğin az gelişmiş ülkelerde ve özellikle Afrika'da büyücülerin Albino insanlar bilhassa da Albino Küçük Kızların bedenlerinin farklı bölgelerinin farklı büyülerde kullanılabileceği iddiası nedeniyle malesef bir çok cinayet işletmekte ve hiç bir suçu olmayan yalnızca genetik bir hastalık sahibi insanlar vahşice katledilmektedir.

Papua Yeni Gine'de bir anne ve albino kızı.


Yine bir Afrika ülkesi olan Zimbabwe'de yaşayan 15 bin albino içerisindeki bayanlar sürekli tecavüz tehlikesiyle karşıkarşıya sebebi ise nüfusunun 4 te 1 i AIDS hastası olan bu ülke de Albino bir Kadınla birlikte olan Erkeğin AIDS hastalığından kurtulduğuna inanılması. Yine albino çocuk doğuran zenci annelerin de zina ile suçlanması da büyük bir toplumsal sorun olarak afrika da varlığını sürdürüyor.

Dünya genelinde bir insanda Albinizm hastalığının görülme sıklığı ise 20.000 de bir olarak belirtiliyor.

Hayvanlarda Albinizme Birkaç Örnek;

 

loading...