KINA, yaprakları kurutulup öğütülerek saç ve tırnak boyamakta kullanılan küçük ağaç ya da çalı yapısında bir bitkidir. Afrika'nın kuzeydoğu kesimlerinde yabani olarak yetişen bu ağacın dikenli dalları oval biçimli yapraklarla donanmıştır. Yapraklarının kenarı düz, sapı kısa, ucu sivridir. Yapraklardan sonra açan beyaz çiçeklerinin birbirine kaynaşmış dört taçyaprağı ve aynı sayıda çanakyaprağı vardır.

Bileşimindeki bazı boyarmaddelerden ötürü kızıl bir renk veren kına yaprakları en çok saç, parmak, avuç içi ve ayak boyamakta kullanılmaktadır. Çok eskiçağlardan beri tanınan bu bitkinin Eski Mısırlılar'ca da boya olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde, hâlâ Yakındoğu ülkelerinde ve Anadolu' da yaygın olarak kullanılan kınanın çeşitli geleneklerde özel bir yeri vardır. Örneğin, Anadolu'da düğün törenlerinde geline "kına yakmak" âdet olmuş ve bu özel gösteriye "kınagecesi" denmiştir. Boya olarak yaygın kullanımı dışında kınanın halk arasında ishal kesici ve kurt düşürücü ilaç olarak da değerlendirildiği bilinmektedir.

Kına ağacı ticari amaçlı olarak en çok Hindistan, Pakistan, Arabistan, Sri Lanka ve bazı Kuzey Afrika ülkelerinde yetiştirilir. Türkiye'de yetişmediğinden kına tozu bu ülkelerden, özellikle de Hindistan ve Pakistan'dan satın alınır. Ülkemizde "esmer kına" ve "yeşil kına" olmak üzere iki tip kına satılmaktadır. Bunlardan ilki doğrudan kına yapraklarının kurutulup toz haline getirilmesiyle hazırlanan doğal bir üründür; ikincisine ise başka boyalar katıştırılarak sonradan yeşil bir renk kazandırılmıştır.

Günümüzde Kına

Kına Bitkisi

Kına ismini bitkisinden almaktadır. Kınanın süsleme amacından önce çöl insanları tarafından serinlemek için kullanıldığı bilinmektedir. Çöl insanları bu bitki yaprağını ezerek çamurla karıştırdılar ve elde ettikleri karşıma ayaklarını ve ellerini batırdılar. Bu şekilde cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak çöl sıcaklığı karşısında cilde daha dayanıklı bir hal kazandırdılar. Ancak kınanın ellerin her tarafına yapılması yerine sadece avuç içine (özellikle ortasına) yapılması ve bunun da kişiye bir serinlik duygusu vermesi sayesinde, daha farklı bir amaçla da kullanılmaya başlanmıştır. Kınayı avuç içinde kırmızı nokta şeklinde yapmayı keşfeden kadınlar, bu merkezin etrafına da küçük noktalar koyarak estetik bir görüntü yakaladılar. Yakalanan bu zerafet kınanın estetik bir araç olarak da kullanılmasına yol açmış oldu.

Hindistan'da gümüş veya fildişinden yapılmış ince bir alet, Fas'ta sürme için kullanılan bir tahta, kınanın uygulanması için malzeme oldu ve bu günde çöl köylerinde kınanın kullanımı bu şekildedir. Ancak Hint kınasının bu kadar popüler olması ise sadece son yıllarda olan bir şeydir. Özelliklerinin son on yılda kazandığı popülerlik , hint kınası uygulayan sanatçıların çoğalmasına ve uygulamaların klasik kullanılış biçiminin dışına taşmasına yol açtı.
Kadın vücudunda sadece eller ve ayaklar değil vücudun tamamı kullanılır hale geldi. Çeşitli ülkelerdeki sanatçılar kınayı farklı malzemeler eşliğinde kullanarak estetik açıdan son derece başarılı çalışmalar yaptılar. Bu başarılı çalışmalar aynı zamanda, dövme sanatına soğuk bakan ve vücut için zararlı olmayan ve bilakis faydalı da olabilecek ama aynı zamanda süsleme açısından da en az dövme kadar vurgulayıcı bir alternatif arayan insanlar için iyi bir örnek oldu.

Kınanın dövme sanatının aksine uygulamadaki basitlik ve malzemelerin ekonomik oluşu popüleritesini arttıran nedenler oldu. Ancak başarılı bir uygulama için, kınanın doğru tanınması ve yanlış malzemelerden kaçınılması gerekir.

İşte kınada dikkat edilecek noktalar:

Taş Kınası: Özellikle ortadoğu ülkelerinde kullanılan siyah bir taşın öğütülmesinden elde edilen kına olmayan ama şekil olarak benzeyen bir kozmetik üründür cilde olan etkisi açısından da gerçek bir faydası yoktur. Bu bakımdan ülkemizde taş olarak da bilinen bu kınanın gerçek kına ile bir alakası yoktur.

Kınanın Rengi: Kına, asla mavi, sarı, yeşil, mor veya siyah değildir. Eğer bir ciltte bu tür çeşitlilikte renklerden oluşan süslemeler varsa o kına değildir. Cilteki bu farklı renkler boyadan illeri gelir. Böyle bir durumda kullanılan boyanın niteliği önemlidir. Kullanılan kınanın içinde boya maddesinin var olup olmağının en önemli belirtisi ise kınanın kokusudur.

Ceviz ve Kına: Bir çok halkta kına hazırlanırken karşımın içine ceviz kabuğunun tozu veya kaynatılmış ceviz kabuğunun suyu karıştırılır. Bundaki amaç kınanın daha yoğun ve koyu bir ton vermesidir. Ancak pek çok insan cildinin cevize karşı alerjik reaksiyonlar gösterdiği bilinmektedir. Bu yüzden ceviz kına ile birlikte kullanılırken dikkat edilmelidir.

Limon ve Kına: Limon kabuğu veya suyu kınayı karartarak daha koyu bir ton elde edilmesini sağlayabilir. Ancak ciltte de kaşıntıya sebep olabilir.

Siyah Kına: Siyah veya Hint kınası olarak bilinen ve çoğunlukla aktarlarda rahatlıkla bulunan kınaların hiç biri doğal kına değildir. Genel olarak boya katkılı maddelerdir.

Petrol, Parafin gibi akışkanlar ve Kına: Bazı ülkelerde özellikle de Arap yarımadasında, kınayı daha da karartmak için petrol, parafin veya temizlik maddeleri olarak da kullanılan sıvı deterjanlar kullanılmaktadır. Bu son derece tehlikeli bir yöntemdir.Kına kullanıcısının özellikle paketlenmiş bir ürün kullanıyorsa içindeki katkı maddelerinin ne olduğundan emin olması gerekir.

Kafur ve Kına: Genelde Hint ustaları tarafından kullanılır. Kafur, kınayı daha da karartmak için kullanılır. Ancak kafurun, sarhoş edici, midde bulandırıcı, baş döndürücü etkileri olabildiğinden, hem uygulayan hem de kınayı cildine yaptıran kişi için oldukça zahmetlidir. Bu sebeple kafurun kınada kullanılması pek tavsiye edilmez. Şayet kafur ile birlikte kına uygulaması yapılıyorsa her iki tarafın da konu ile ilgili bilinçli olması gerekir.

Kına uygulamalarının standart bir yapılış biçimi olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü en başta toplum kültürü olarak kullanımı değişiklik gösteren kına, kişinin cilt yapısı, vücut ısısı ve hatta stres seviyesinde olacak bir değişiklikte bile farklı sonuçlar verebilir.
Kınayı uygulayan kişi kendisi için en iyi yöntemi deneme yanılma yoluyla yine kendisi bulacaktır.loading...