Oyun kâğıdı, iskambil kâğıdı ya da sadece iskambil, 52 normal kart +2 Jokerden oluşan 54 kartlık bir destedir. Jokerler dışında kalan bu 52 kâğıtta 4 tane temel simge vardır. Bu simgeler kupa (♥), maça (♠) , karo (♦) ve sinektir (♣).

4 simgeden her bir simgeye ait 13 kart bulunur. Bunlar 1'den 10'a kadar sayılar ve ardından bacak (vale), kız (dam) ve papaz (rua) olarak sıralanır. Üzerinde sayı olan kartlar "maça ikilisi, sinek yedilisi" gibi adlarla anılırken, üzerinde 1 sayısi olan kartlara "as" demek gelenektir. Bazı oyunlar için desteye bir veya daha fazla "joker" kartı da eklenir. Joker kullanılan oyunların çoğunda, bu kart destedeki herhangi başka bir kartın işlevini üstlenebilme özelliğiyle öne çıkar. İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kağıtları destesi veya onun türevleriyle oynan oyunlardır. Türkiye'de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır.

Rivayete göre kupa simgesi krallığı, maça simgesi kupa krallığındaki şövalyeleri, karo simgesi kupa krallığında bir şehri ve sinek simgeside kupa krallığındaki köylüleri simgeler. Başka bir söylentide papazlar üzerindedir. Söylentiye göre papazlar tarihî kişileri simgeler. Buna göre;

Kupa Papaz, Şarlman

Maça Papaz, Kral Davud

Karo Papaz, Julius Sezar

Sinek Papaz ise; Büyük İskender'i simgelemektedir.


İskambil Kartı Simgeleri ve Farklı Dillerde Karşılıkları

Diller

Türkçe

Fransızca

İngilizce

İtalyanca

İspanyolca

Almanca

Kupa

Cœur

Hearts

Cuori

Corazones

Herz

Karo

Carreau

Diamonds

Quadri

Diamantes

Karo

Sinek

Trèfle

Clubs

Fiori

Tréboles

Kreuz

Maça

Pique

Spades

Picche

Picas

Pik

loading...