reklamlar - sponsorlu bağlantılar

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLARI KİMLERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar Vekaleten yada Asil Görevi olarak kimler  Cumhurbaşkanlığı Yapmıştır? Hangi Cumhurbaşkanı hangi tarihler arasında görev yapmıştır? Hangi Cumhurbaşkanı hangi partiye mensuptur? Hangi darbe sonucu hangi Cumhurbaşkanları göreve gelmiştir? Hepsi yazımızın devamında...

1 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Göreve Geliş Şekli Meclis Seçimiyle
Görev Süresi 29.10.1923 - 10.11.1938
Siyasi Parti Cumhuriyet Halk Fırkası
Cumhuriyet Halk Partisi
Köken Asker-Devlet Kurucusu
- ABDÜLHALİK RENDA
Göreve Geliş Şekli ATATÜRK'ün vefatı sebebiyle bir gün,
Vekaleten Görev Yapmıştır
.
Görev Süresi 10.11.1938 - 11.11.1938
Siyasi Parti Cumhuriyet Halk Partisi
Köken TBMM Başkanı
2 İSMET İNÖNÜ
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 11.11.1938 - 22.05.1950
Siyasi Parti Cumhuriyet Halk Partisi
Köken Asker-Devlet Memuru
3 CELAL BAYAR (Mahmut Celâleddin Bayar)
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 22.05.1950 - 27.05.1960
Siyasi Parti Demokrat Parti
Köken Bankacı - Devlet Memuru
4 CEMAL GÜRSEL
Göreve Geliş Şekli 27.05.1960 - 26.10.1961 döneminde 27 Mayıs 196 Darbesi sonucu, 26.10.1961 - 28.03.1966 döneminde TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 27.05.1960 - 26.03.1966
Siyasi Parti 27.05.1960 - 26.10.1961 döneminde "Milli Birlik Komitesi",
26.10.1961 - 28.03.1966 döneminde "Yok"
Köken Asker - Devlet Memuru
- İBRAHİM ŞEVKİ ATASAGUN
Göreve Geliş Şekli Cemal Gürsel'in komaya girmesi sebebiyle,
Vekaleten Görev Yapmıştır
.
Görev Süresi 02.02.1966 - 28.03.1966
Siyasi Parti Adalet Partisi
Köken Cumhuriyet Senatosu Başkanı
5 CEVDET SUNAY
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 28.03.1966 - 28.03.1973
Siyasi Parti Yok
Köken Asker - Devlet Memuru
- MEHMET TEKİN ARIBURUN
Göreve Geliş Şekli Vekaleten Görev Yapmıştır.
Görev Süresi 28.03.1973 - 06.04.1973
Siyasi Parti Adalet Partisi
Köken Cumhuriyet Senatosu Başkanı
6 FAHRİ KORUTÜRK
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 06.04.1973 - 06.04.1980
Siyasi Parti Yok
Köken Asker - Devlet Memuru
- İHSAN SABRİ ÇAĞLAYANGİL
Göreve Geliş Şekli Vekaleten Görev Yapmıştır.
Görev Süresi 07.04.1980 - 18.09.1980
Siyasi Parti Adalet Partisi
Köken Cumhuriyet Senatosu Başkanı
7 KENAN EVREN
Göreve Geliş Şekli 12.09.1980 - 09.11.1982 döneminde 12 Eylül 1980 Darbesi sonucu, 09.11.1982 - 31.10.1989 döneminde 1982 Anayasasının Halk Oylamasında Kabulü ile
Görev Süresi 12.09.1980 - 31.10.1989
Siyasi Parti 12.09.1980 - 09.11.1982 döneminde "Milli Güvenlik Konseyi"
09.11.1982 - 31.10.1989 döneminde "Yok"
Köken Asker - Devlet Memuru
8 TURGUT ÖZAL*
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 31.10.1989 - 17.04.1993
Siyasi Parti Anavatan Partisi
Köken Mühendis - Devlet Memuru
- HÜSAMETTİN CİNDORUK
Göreve Geliş Şekli Turgut ÖZAL'ın vefaatı üzerine,
Vekaleten Görev Yapmıştır
.
Görev Süresi 17.04.1993 - 16.05.1993
Siyasi Parti Doğru Yol Partisi
Köken TBMM Başkanı
9 SÜLEYMAN DEMİREL*
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 16.05.1993 - 16.05.2000
Siyasi Parti Doğru Yol Partisi
Köken Mühendis - Devlet Memuru
10 AHMET NECDET SEZER
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 16.05.2000 - 28.08.2007
Siyasi Parti Yok
Köken Hukukçu - Devlet Memuru
11 ABDULLAH GÜL*
Göreve Geliş Şekli TBMM tarafından seçilerek
Görev Süresi 28.08.2007 - Görevde
Siyasi Parti Adalet ve Kalkınma Partisi
Köken İktisatçı - Üniversite Öğretim Görevlisi

*Seçilmesinin ardından siyasi partisiyle ilişiği kesilmiştir.



Göreve Gelme Şekli Meclis Seçimiyle

Görev Süresi 29.10.1923 - 10.11.1938

Siyasi Parti Cumhuriyet Halk Fırkası
Cumhuriyet Halk Partisi

Köken Asker-Devlet Kurucusu




face-begen-

bilmiyorsanogren