Genel Kültür

tel-webGünümüzde sevdiklerimiz ile iletişimimizi sağlayan, iş hayatımızda bir çok şeyi organize etmek için yollara düşmediğimiz ama bir alo diyerek hallettiğimiz işler, hayatımızı kolaylaştıran o alete telefon diyoruz :)

tabi artık boyutu minik ve cebimizde taşıyoruz .

Bu aleti kim icat etti buyrun öğrenelim ve bu arada söylemeden geçemeyeceğim bu büyük icat için çok teşekkürler Sayın Bell :)

Devamını oku: TELEFONU KİM İCAT ETTİ ?

matbaa-webİlk insanlar mağara duvarlarını açıklayıcı resimler ile boyamışlardır. Bu resimlerde kendi dini inançlarını , korkularını ve hatta gündelik hayatlarını tasvir etmişlerdir. Çizimler birbirleriyle ve ruhani korkuları ile  dünya arasındaki iletişimlerini gözler önüne sermiştir.  

Günümüzde matbaa hayatımızda vageçemeyeceğimiz bir konuma sahiptir,şimdi etrafınıza dikkatlice bakın ve günlük gazeteler,dergiler,kartvizitler,kitaplar alabildiğine gördüğünüz şeyler matbaanın birer eserleridir.Tarihin görsel ve yazısal tanığıdır... Dünden bu güne en güzel bilgi paylaşımını a'dan z'ye kişilere ulaşımını sağlayan bu icadı hayatımıza kim dahil etti?
Buyrun öğrenelim.

Devamını oku: MATBAAYI KİM İCAT ETTİ ?

Evet başlığı doğru okudunuz. Uzay'a giden Türkçe ilk cümle... Ama ne şekilde? Bir plak içerisinde... Sorumuzun cevabı 1977 yılında fırlatılan uzay sondalarında saklı:

NASA’nın 1977'de fırlattığı ikiz uzay sondaları Voyager 1 ve Voyager 2'de bulunan plakta ne bulunuyor?

NASA’nın 5 Eylül 1977'de fırlattığı Voyager 1 ve ve 20 Ağustos 1977'de fırlattığı Voyager 2 uzay gemilerinin iki aşamalı görevi halen devam ediyor.

Devamını oku: Uzay'a giden ilk Türkçe cümle nedir?

bumerangwebBumerang tarihin en eski ve en ilginç silahlarından biridir.

Bumerang tahtadan yapılmış,kıvrık bir fırlatma sopasıdır.Havaya fırlatıldığında, geniş bir çember çizer ve atıcıya geri döner.

Avustralya Yerlileri ve Arizona'daki Hopiler'den başka Kuzeydoğu Afrika ve Güney Hindistan'da da özellikle avlanma amacıyla kullanılır.

Devamını oku: BUMERANG NEDİR?

giyotin-1Ölüm cezalarının yerine getirilmesinde kullanılan bir araçtır. İki direk arasından kayarak düşen,keskin ağızlı bir bıçak biçimindedir.

İlk kez Fransa'da 1792'de bir soyguncunun boynunu vurmak amacıyla kullanılmıştır.
Fransız Devrimi sırasında ( 1789-99) soylulara verilen cezaların yerine getirilmesinde yaygın olarak kullanıldı.

Devamını oku: GİYOTİN NEDİR?
reklamlar-sponsorlu bağlantılar